二零零三年八月五日:唐英年出任財政司司長
    August 5, 2003: Henry Tang Ying-yen became the Financial Secretary
       二零零五年六月三十日:許仕仁出任政務司司長
    June 30 , 2005: Hui Si Yan became the Chief Secretary for Administration
         二零零五年十月二十日:黃仁龍出任律政司司長
    October 20, 2005: Wong Yan-lung became the Secretary for Justice
     
     
        二零零七年七月一日:唐英年出任政務司司長、曾俊華出任財政司司長
    July 1, 2007: Henry Tang Ying-yen became the Chief Secretary for Administration, John Tsang Chun-wah became the Financial Secretary
       二零一一年九月三十日:林瑞麟出任政務司司長
    September 30 , 2011: Stephen Lam Sui-lung became the Chief Secretary for Administration
        二零一二年七月一日:林鄭月娥出任政務司司長、袁國強出任律政司司長
    July 1, 2007: Carrie Lam became the Chief Secretary for Administration , Rimsky Yuen became the Secretary for Justice
     
     
        二零一七年一月十六日:張建宗出任政務司司長、陳茂波出任財政司司長
    January 16, 2017: Matthew Cheung Kin-chung became the Chief Secretary for Administration, Paul Chan Mo Po became the Financial Secretary